Ikony designu: Rajmund Teofil Hałas – Krzesło 200-190
Rajmund Teofil Hałas – Krzesło 200-190
….
Niewielkie, ergonomiczne, proste. Gdybym miała nadać krzesłu 200-190 trzy najbardziej charakterystyczne cechy, właśnie te słowa spełniałyby to zadanie. Mimo tego tak weszło ono do kanonu polskiego designu, że zdaje się, iż nie znam mieszkańca RP, który choć raz by na nim nie siedział.
Lata 60. XX wieku to czas, kiedy mieszkańcy Polski tłoczyli się w niewielkich mieszkaniach. Potrzebowali rozwiązań jednocześnie ergonomicznych, niedrogich, ale także na tyle kompaktowych, by móc zachować w domach jak najwięcej przestrzeni. Odpowiedzią na te potrzeby było zdecydowanie krzesło 200-190. Zostało ono zaprojektowane zostało w 1963 roku przez Rajmunda Teofila Hałasa, a następnie produkowane przez Paczkowską Fabrykę Mebli.
Krzesło stoi na czterech nogach wykonanych z litego jesionu. Są one wyjątkowo proste, wręcz przysadziste. Obracając je bokiem widzimy jednak płynne połączenie nogi z poziomą konstrukcją, co czyni mebel znacznie lżejszym. Siedzisko oraz oparcie także odbiegają od kanciastej formy nogi, co w szczególności można powiedzieć o tym drugim. Tutaj widzimy kształt niezwykle organiczny, który właśnie de facto czyni ten prosty mebel bardzo charakterystycznym. Obite są one tkaniną tweedową lub skórą.
Co ciekawe, mimo zamknięcia Polski w bloku wschodnim, inspiracją prof. Hałasa był duński design. Dzięki temu krzesło, które 50 lat temu świetnie spełniało funkcję mebla zupełnie praktycznego, dziś może występować w coraz modniejszych prostych wnętrzach jako obiekt z najwyższej półki, który świetnie kreuje styl wnętrza.
W związku z tym w 2017 roku firma 366 Concept wznowiła produkcję tej polskiej ikony designu. Firma wysmukliła nieco całą ramę, dzięki czemu stworzyć może ono świetną kompozycję z fotelem Chierowskiego i pozostałymi elementami serii 366. Dodatkowo, coraz modniejszym staje się wyciąganie starych mebli ze strychów i odnawianie ich, zatem nasza kolejna polska ikona staje się być świetnym, ale i łatwo dostępnym materiałem na nadanie swojemu wnętrzu delikatnego charakteru.