Ikony designu: Philippe Starck – Masters Chair
Masters Chair
….
Zastanawiałeś się kiedyś, jak stworzyć coś naprawdę dobrego? Odsłonimy przed Wami właśnie jeden z przepisów. Wyobraź sobie, że chcesz zrobić koktajl. Wyjątkowo dobry koktajl. Jakie składniki wybierzesz? Świeże, soczyste truskawki, dojrzałe banany, nieco dobrego jogurtu i garść wysokiej jakości otrębów. Proste połączenie starannie dobranych składników, pare minut miksowania i Twój zdrowy napój o niezwykłym smaku gotowy. A teraz krzesło. To już nieco trudniejsza sprawa? Nie dla Philippe Starcka.
Otóż, w 2010 roku projektant, podobnie jak my w naszym koktajlu, do swojej receptury wybrał kilka doskonałych składników: 3 ikony designu, ponadczasowe projekty krzeseł. Stworzył z nich niecodzienną konstrukcję, zdającą się falować nadając wnętrzom dynamizmu. Czas przyjrzeć się jego przepisowi.
Najniższą ramę stanowi Tulip chair Eero Saarinena – mebel dosyć przysadzisty, kojarzący się przy pierwszym spojrzeniu z krótką chwila relaksu, które może zapewnić. Następnie Starck dodał Eiffel chair Charlesa i Ray Eamsów – symbol funkcjonalności. Ostatnim elementem jest Series 7 Arne Jacobsena zadziwiające swoim majestatem idącym w parze z prostotą.
Następnym etapem świetnego przepisu jest łączenie składników. Philippe Starck potraktował wybrane krzesła jako ramy, które przecinając się i krzyżując tworzą oparcie o niezwykłym kształcie. Mimo że projekt zdaje się być bardzo złożony, dzięki monochromatycznemu matowemu polipropylenowi tworzy integralną całość.
Oryginalnie krzesło dostępne było jedynie w wersji czarnej i białej. Obecnie idealnie dopełnia wnętrza również w innych kolorach.
Krzesło funkcjonuje na rynku już prawie dekadę i wydaje się być już niejako wpisanym w historię sztuki nowoczesnej. Korzystając z bezspornych ikon projektantowi udało się stworzyć kolejne wielkie dzieło. Jak widać chociażby po ciągłej sprzedaży produktu w sklepach Kartella, jego przepis zasmakował sporemu gronu.