Ikony designu: Alvar Aalto – Paimio Armchair
Paimio Armchair
….
Homeopatia? Ziołolecznictwo? Dietoterapia? Obiła Ci się o uszy któraś z tych lub wielu innych alternatywnych metod wychodzenia z chorób? A leczenie poprzez… mebel?
W 1930 roku fiński mistrz architektury i designu Alvar Aalto rozpoczął budowę sanatorium gruźliczego Paimio w Turku, na południu Finlandii. Przed wojną, gdy antybiotyki nie były jeszcze rozpowszechnione, gruźlica była chorobą, której leczenie opierało się na długotrwałym odpoczynku wykorzystującym świeże powietrze i słońce. Aalto miał zaprojektować miejsce rekonwalescencji i nie byłby sobą, gdyby nie zaplanował go od konstrukcji budynku po najmniejsze szczegóły wyposażenia. Tak oto powstało Paimio Armchair.
Czas zajrzeć do składu naszego cudownego leku. W płynnej formie ukryty jest kąt prosty, który pomaga siedzącemu oddychać. Całość jest cofnięta w osi tak, by pogłębić pozycję kuracjusza i wystawić jego ciało na działanie słońca. Wysokie oparcia na ramiona dodatkowo otwierają klatkę piersiową, co służy, jak wiadomo, świetnej respiracji, a subtelne wycięcia w oparciu dodatkowo wentylują. Efekt uboczny utylitaryzmu tego specyfiku? Niezwykły kształt, który jeszcze przez długie lata będzie inspirował największych projektantów takich jak Charles i Ray Eames czy Eero Saarinen.
Co dodatkowo inspirowało innych wielkich designerów, to technika wygięcia drewna. Aalto, nazywany królem krzywizn, i tutaj nie pozostał dłużny swojemu pseudonimowi. Stworzył bowiem niezwykłe pętle z bukowym, a później brzozowych fornirów. Nadawało to formie niezwykłej lekkości, mimo której, według projektanta, była ona praktycznie nie do złamania.
Prosty skład, pewna struktura, żadnych niepotrzebnych dodatków i efekty zdrowotne gwarantowane – to zdecydowanie brzmi jak przepis na lek idealny. Jak się okazuje, jest to jednocześnie recepta na ikonę designu pozostająca w głowach projektantów od lat 30 aż do dziś.