Ikony designu: Verner Panton – Panton Chair
Panton Chair
….
Niewiarygodnie wygodny pojedynczy kawałek plastiku o finezyjnym kształcie. Smukła i ciekawa forma oraz szeroka paleta barw, komponuje się niemal w każdym wnętrzu – biurze, restauracji, apartamencie. Niewątpliwie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mebli na świecie i punktem przełomowym w produkcji mebli. Mowa o krześle Panton autorstwa Duńskiego projektanta Vernera Pantona.
Urodzony w 1926 roku Verner Panton już jako mały chłopiec przejawiający fascynacje kolorami oraz kształtami chciał zostać artystą. W młodości podróżował po Europie nawiązując kontakty z projektantami, architektami i producentami mebli, co pozwoliło mu dobrze poznać branżę i środowisko. Na początku lat 50 pracował nawet dla Arne Jacobsena. Pierwsze sukcesy na koncie Pantona pojawiły się jeszcze zanim skończył 30 lat. Renomowany duński producent Carl Hansen rozpoczął produkcję jego dwóch mebli: Bechelor Chair i Tivoli Chair.
Idea siedzisk w kształcie litery S, wykonanego z jednego, litego kawałka materiału, pojawiła się w roku 1956, kiedy na potrzeby konkursu dla firmy KW/WKS Panton zaprojektował krzesło S-Chair. Był to model wykonany z giętej sklejki, produkowany później w dwóch wersjach: 275 i 276. Panton Chair powstało jako rozwinięcie tego wczesnego pomysłu, miało być jednak pierwszym w historii siedziskiem wykonanym z jednego kawałka plastiku, a nie drewna. Mebel miał charakteryzować się brakiem tylnych nóg, być łatwy w sztaplowaniu oraz wyglądać nietuzinkowo. Chociaż pierwszy model z polistyrenu powstał jeszcze w latach 50-tych, rozwój projektu i wdrożenie do produkcji w firmie Vitra, która uczestniczyła w pracach, trwały aż do roku 1967. Panton Chair okazało się przełomowe dla Vitry, która wcześniej produkowała topowe meble jedynie na licencji amerykańskiego Herman Miller
Na przestrzeni lat powstały 4 wersje krzesła, różniące się od siebie głównie technologią wykonania oraz drobnymi detalami. Rozwój modelu wiązał się ściśle z postępem w technologii tworzyw sztucznych. Pierwsza seria wykonana byłą ze zbrojonej włóknem szklanym żywicy poliestrowej, która później lakierowana była w żywych kolorach. Dopiero trzecia wersja produkcyjna, która wystartowała na początku lat 70-tych wykorzystywała tworzywo barwione w masie. Produkcję przerwano w roku 1979. Cztery lata później podjęła ją Firma Horn a w 1990 projekt odkurzyła Vitra.
Już w pierwszej (nie do końca udanej) fazie produkcji, siedzisko wywołało ogromne poruszenie i sensację. Pojawiało się na językach ludzi nie tylko związanych z designem i szybko zyskało status ikony. Pomimo iż mebel jest produkowany już od ponad 50 lat, jego estetyka wciąż jest aktualna i nadal zachwyca lekkością, zmysłowymi liniami i kształtami. Panton Chair jest produktem łatwym i tanim w produkcji (czego nie odzwierciedla cena, ale ostatecznie płacimy przecież za design i historię) i poręcznym w przechowywaniu. Nadaje się nie tylko do wnętrz domów i apartamentów, równie dobrze spisuje się na zewnątrz.
W moim osobistym odczuciu, bez wątpienia, Panton Chair to krzesło przełomowe dla historii designu, które stworzyło własną legendę. Wykorzystano je w prestiżowych sesjach zdjęciowych, znalazło się również w kolekcjach wielu uznanych muzeów, a w 2006 roku zostało włączone do Duńskiego Kanonu Kultury. Chociaż moim skromnym zdaniem od frontu Panton wygląda dość ciężko i bezkształtnie, to jego profil jest fenomenalny i zachwyca za każdym razem, kiedy mam okazję natknąć się na ten model.