Ikony designu: Józef Chierowski – 366
366
….
Trzysta sześćdziesiąty szósty model w produkcji Świebodzickiej Fabryki Mebli. Kolejny fotel z całej masy innych projektów produkowanych dla mieszkań, teatrów, kawiarni i biur krajów bloku wschodniego. Do tego jego konstrukcja i wzornictwo silnie zdeterminowane przez pożar, który wybuchł na początku lat 60. i spalił większość hal zakładów. Tak, tak, te nieprawdopodobnie przyziemne warunki doprowadziły do powstania niezwykłej ikony, klasyka polskiego modernizmu: fotela 366.
Nasz fotel to genialne połączenie prostoty i funkcjonalizmu z minimalistycznym wzornictwem. Delikatna, efemeryczna rama wykonana z litego dębowego drewna zachwyca swoją lekką formą, którą tworzy charakterystyczny detal zwężającej się delikatnie nogi. Podstawa siedziska jest jednolita, załamana pod kątem prostym i nieco odchylona, co czyni ją spokojną i niezwykle wygodną. Składa się z dębowej podstawki, sprężyn falistych oraz pianki, a całość okala tapicerka dostępna w różnych kolorach.
Lata 60. nie były proste dla projektantów bloku wschodniego. Gdy w 1962 mebel Józefa Chierowskiego zaczął istnieć na rynku PRLu i ZSRR osiągając szybko ogromną popularność, osoba designera pozostawała nieznana. W tych czasach stawiano na produkcję krajową i mimo, że w fotel utrzymywał się w sprzedaży przez 20 lat, osiągając liczbę 500.000 sztuk, Chierowskiego odkrywamy dopiero teraz, kiedy jego projekt powrócił z ogromną siłą w 2015 roku zostając nagrodzony podczas Łódź Design Festival jako Must Have.
Obecnie z fotela 366 wyrosła cała marka: 366 Concept, która oferuje całą gamę mebli o podobnej stylistyce, dzięki czemu całe wnętrze można zaprojektować posługując się tymi stylowymi stołami, krzesłami, podnóżkami czy stolikami kawowymi. Dodatkowo sam fotel 366 dostępny jest także w wersji Junior, Plus czy Metal.
Firma stawia nie tylko na tradycję, ale także środowisko. W poczuciu odpowiedzialności za zrównoważoną gospodarkę leśną zapewniają, że z każdym sprzedanym meblem oni sadzają jedno drzewo. Dodatkowo wszystkie materiały wykorzystywane do konstrukcji produktów – kleje, bejca, lakiery – są łagodne dla środowiska i łatwe w recyclingu.
Jak widać, prosty design Chierowskiego po 50 latach zdaje się tworzyć obecnie polską Vitrę. Możemy być dumni z takiej ikony całkowicie polskiego pochodzenia.