Ikony designu: Charles i Ray Eames – Wire Chair
Wire Chair
….
Wire Chair, mimo że projektowane ponad pół wieku temu, jest krzesłem niezwykle współczesnym. W dobie, kiedy każde mieszkanie wygląda inaczej, kawiarnie czy sklepy starają się przyciągnąć indywidualnym wystrojem i coraz chętniej we wnętrzach pokazywane są surowe konstrukcje, mebel Charlesa i Ray Eamesów z 1951 roku staje się niejednokrotnie idealnym rozwiązaniem.
Oryginalnie ten dobrze znany kształt został zaprojektowany z użyciem włókna szklanego na konkurs Museum of Modern Art w 1948 roku. Side Chair odniosło niebywały sukces, zdobywając wtedy ogromną sławę. Trzy lata później, w efekcie procesu eksperymentalnego z tłoczonym metalem designerzy zdecydowali się na wykorzystanie siatki podobnej formom na kostiumy lub wózkom sklepowym. Stąd też dla wielu krzesło na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo znane, ale zaskakuje swoją ażurową formą.
Ta sprawiająca wrażenie efemerycznej forma okazuje się być niezwykle wytrzymała. Dzięki niezwykłej konstrukcji zgrzewanych oporowo metalowych prętów oraz mocnej obręczy mebel już jako sama siatka jest w stanie unieść spore ciężary. Jeżeli sam opis czy wygląd krzesła do tego nie przekonuje, pomóc może fakt, iż owe rozwiązanie otrzymało American Mechanical Award.
Najważniejszym aspektem tego projektu jest ogromna elastyczność wyglądu. Można je kształtować na swoje potrzeby zarówno dzięki trzem typom wyściółki, jej materiałem, wzorem, a także sposobem wykonania nóg.
Jeżeli chodzi o wyściółkę, Eamesi zaproponowali ją w trzech wariantach: okrywającą całość, bez oraz w nietypowym kształcie nazwanym Bikini. Materiały, z których je wykonywano to czarna lub opalana skóra, winyl, opalana wełna, wzór tweedowy oraz kratka arlekinowa.
Nogi z kolei proponowano w tradycyjnej wersji z drewna brzozowego i metalu oraz takiej wykonanej z metalowych prętów, wykorzystanych wcześniej do wykonania muszli krzesła.
Od daty zaprojektowania mebel produkowano przez 16 lat w fabryce Hermana Millera. Od 2001 roku, niewątpliwie dzięki swej łatwej do przystosowania formie, przeżywa on drugą młodość. W nowoczesnych wnętrzach z pewnością może oczekiwać wyróżniającego miejsca, szczególnie, że obecnie dostępne jest za około 650 euro.